Müşteri İlişkileri

İletişimin, müşterilerle olumlu bir ilişki kurulmasını sağlayan önemli bir faktör olduğuna inanıyoruz. Bu nedenle, farklı geliştirme süreci görevleri için, müşteri temsilcileri görevlendiriyoruz. Kalite ile ilgili tüm süreçleri çapraz fonksiyonlu ekipte Kalite Proje Lideri yönetiyor ve koordine ediyor.

Kalite mühendisleri ise, VLE‘ de müşterinin sesidir. Müşteri memnuniyetini ölçmek ve prototiplerden seri üretime kadar kalite düzeyini değerlendirmek için hedefleri ve diğer ölçümleri takip ederler.

Geliştirmenin ilk aşamalarından itibaren, çapraz fonksiyonlu ekipler, ürün ve süreç performanslarının Müşteri Teknik Şartnamesi ve Müşteri Özel Gereksinimleri ile uyumlu olmasını sağlayacak şekilde çalışırlar.

İade edilen parçalar, belirlenen son rapor tarihine kadar Müşteri Özel Gereksinimlerine göre (Portal, 8D, vb.) ilgili Kalite Proje Lideri ve Kalite Mühendisi tarafından yönetilmekte ve raporlanmaktadır.

İade edilen parçalar İçin bazı Temel Süreç Göstergelerini (Müşteri, Garanti iade ppm, Tekrar Eden Düzeltici Faaliyetleri) tutarak sürekli iyileştirmeyi hedefliyoruz.